Система зберігання електроенергії на основі кремнію цілодобово забезпечить енергією 100 тисяч будинків

07 Грудня 2018
Система зберігання електроенергії на основі кремнію цілодобово забезпечить енергією 100 тисяч будинків

Автори цієї системи — дослідники з Массачусетського технологічного інституту. Ідея її зросла з проекту підвищення ефективності станцій концентрованої сонячної енергії, що використовують величезні дзеркала або лінзи для зосередження сонячних променів на центральній вежі, де світло перетворюється на тепло, а потім на електрику. Ці станції зберігають тепло у величезних баках з розплавленою сіллю. За необхідності отримати електрику сіль пропускають через теплообмінник, тепло перетворюється на пар, а він обертає турбіну. Команда професора Асегана Генрі знайшла більш енергоємну заміну солі — це кремній, здатний витримати температуру до 2200 градусів Цельсія.

Вчені також розробили насос з рекордною жаростійкістю, відповідний для такої температури, і змогли з його допомогою закачати рідкий кремній в баки. Нове сховище енергії назвали TEGS-MPV (Thermal Energy Grid Storage-Multi-Junction Photovoltaics). Воно перетворює на тепло енергію з будь-якого поновлюваного джерела через процес джоулевого нагріву, при якому електричний струм проходить через нагрівальний елемент.

Система складається з графітової цистерни діаметром 10 м, заповненої рідким кремнієм, розігрітим до 1900 градусів. Трубопровід з'єднує її з другої цистерною, температура кремнію в якій ще вище. При надходженні електрики від сонячних панелей або вітрової турбіни вона перетворюється на тепло. Рідкий кремній викачується з «холодного» бака, рухається по трубах, розігріваючись і потрапляючи в гарячий, де його температура сягає вже 2200 градусів. Коли електрика знову потрібна — скажімо, після заходу сонця — спеціальні фотоелементи вловлюють яскраве світло, яке випромінюється розпеченим кремнієм. Поступово він охолоджується, пара обертає турбіни, виробляючи електрику.Повернутися до списку