Розроблено технологію отримання чистої води з градирень електростанцій

13 Червня 2018
Розроблено технологію отримання чистої води з градирень електростанцій

Вчені Массачусетського технологічного університету (MIT) розробили технологію уловлювання води з системи охолодження електростанцій, що працюють на викопному паливі. Система, що діє на основі цієї технології, перетворює пару градирень на дистильовану воду і здатна працювати як опріснювальна установка.

Генеруючі потужності на викопному і урановому паливі потребують величезних запасів води для їх охолодження, потрібних для забезпечення їх безпечної роботи. За даними дослідників Массачусетського технологічного університету, на охолоджуючі потреби електростанцій (газових, вугільних та атомних) в США витрачається близько 39% всіх запасів прісної води річок, озер та інших водних резервуарів.

При цьому градирні електростанцій — це відкрита система, і велика частина води, використовуваної для охолодження, перетворюється на пару та йде в атмосферу. Вчені MIT придумали спосіб уловлювання цієї пари, щоб отримувати прісну воду, принаймні для того, щоб використовувати її для охолодження повторно. Процес отримання водяної пари з градирень, за підрахунками, рентабельний і може знизити операційні витрати електростанцій.

Вчені створили простий сітчастий екран, який встановлюється всередині градирень. Вихідна пара піддається впливу пучка іонів, внаслідок чого частина молекул притягається до металевої сітки, де вони утворюють краплі, далі падають під дією сили тяжіння і збираються нижче. Метод іонізації дозволяє притягувати молекули води не порушуючи потік повітря в градирні, що в підсумку дозволяє забезпечити ефективність уловлювання на рівні 30%.

Система, встановлена на типову американську електростанцію потужністю 600 МВт, збирає до 150 млн галонів води на рік. Процес збору води працює також як дистиляція — іони притягують тільки молекули води, а всі домішки залишаються у викидах градирень. При цьому, за словами розробників, якщо використовувати їх систему на електростанціях, розташованих уздовж узбережжя океану — в США таких ТЕС багато, і для охолодження вони використовують солону океанську воду, — то їх система буде працювати як опріснювальна установка і обійдеться набагато дешевше.Повернутися до списку