«Зелений» тариф: всі ступіні до нього

Експерти вважають: вкладення в українську відновлювальну енергетику (ВЕ) в найближчі роки будуть привабливими як за термінами окупності, так і за прибутковістю. Цьому допоможе спеціальна держпрограма стимулювання виробництва електроенергії з альтернативних джерел, термін дії якої закінчується у 2030 році. Головний її інструмент — це «зелений» тариф. Які кроки дозволяють його отримати? Ось вони всі.

Зелений тариф

1 Реєстрація юридичної особи

Хоча діяльність однієї компанії можна диверсифікувати, якщо ви вирішили виробляти електроенергію з альтернативних джерел, доречно оформити нову юрособу. Це істотно спростить облік доходів і пільг, належних виробникам «зеленої» енергії. Одночасно з тим можливий перехід до вирішення земельних питань та оформлення права власності або користування енергогенеруючим устаткуванням. Сума реєстрації юрособи може скласти до 5 тис. грн, а загальна тривалість процесу - до 10 діб.

2 Здійснення необхідних техніко-економічних розрахунків та розробка ТЕО

Це - перший необхідний крок у реалізації проекту, зробити який слід обравши напрямок робіт (гідро-, біо-, вітрова або сонячна енергетика) і необхідні технології, а також отримавши позитивний відгук на бізнес-план у партнерів і визначивши джерела фінансування. З досвіду реальних робіт на це піде не менше місяця при витратах у 150-200 тис. грн.

Саме у цей період інвестор вибирає необхідне йому обладнання. Зауважимо, що після прийняття Закону №514 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення конкурентних умов виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії» з 4 червня 2015 р. вимогу в частині місцевої складової скасовано. Для інвестора це означає, з одного боку, велику свободу у виборі обладнання, а з іншого – спонукає задуматися про можливості, відповідно до Закону, отримати надбавку до «зеленого» тарифу за використання вітчизняних комплектуючих. Одночасно з тим радимо починати процес отримання технічних умов на приєднання об'єкта до електромереж, опис якого наведено нижче.

3 Оренда земельної ділянки

Це - найважливіший і найскладніший етап, якому передує кропітка робота з обрання місця реалізації майбутнього проекту. Критерії відбору такі: цільове призначення земельної ділянки не повинно належати до водного, лісового або садового фонду або бути сільськогосподарським (орні землі). Землі, перераховані вище, ускладнюють процес експертизи, оскільки вона проходить через Кабмін. Крім того, віддаленість ділянки від точки підключення об'єкта генерації не повинна перевищувати 2 км. Додамо, що при потужності об'єкта понад 10 МВт витрати на кабельну лінію відчутно знижуються.

Далі йде етап попереднього узгодження земельної ділянки з територіальною громадою, ставлення якої до будь-яких змін на її території великою мірою визначає і швидкість, і саму успішність реалізації проекту. За неможливості такого узгодження будь-які подальші дії по ділянці втрачають сенс; але якщо проект схвалений громадою і в ваших руках протокол з її згодою на виділення ділянки під об'єкт, ви можете відразу переходити до топографічної зйомки - неодмінно з отриманням згоди власників інженерних комунікацій, якщо вони пролягають по ділянці. Паралельно вам потрібно отримати в Інституті землеустрою відомості про цінність ґрунтів та висновки археологічної експертизи, підготовкою яких займається експертний відділ департаменту культурної спадщини при облдержадміністраціях. При фіксації археологічною експертизою на ділянці будь-яких археологічних пам'яток, поховань і іншого подібного виділення ділянки в оренду серйозно ускладнюється. Як мінімум, в цьому випадку для перевірки правоти експертів замовнику доведеться сплатити розкопки, і якщо висновки про наявність названих артефактів підтверджені, роботи на ділянці стають неможливими. Цінний грунт за його наявності на даній території замовнику доведеться зняти на глибину до 50 см і перевезти в місце належного використання.

Коли вся вихідна інформація отримана, приступайте до розробки детального плану території (ДПТ) з умовою розміщення об'єкта енергетики. Замовником тут є місцеві органи влади, які мають право розпоряджатися землями в межах своєї компетенції, а оплату роботи здійснює зацікавлена особа (юридична або фізична). Коли ДПТ розроблено, проектант подає його на розгляд містобудівної ради в департамент містобудування обл- або міськдержадміністрації. Підсумком процедури є відповідний протокол. При позитивності закріплених в ньому підсумків розгляду проект ДПТ на підставі відповідного розпорядження передається до місцевого органу влади, який виступав замовником, на твердження. Далі на ще одних громадських слуханнях ДПТ представляється на суд громади. Лише після всіх цих етапів пакет документів подається інвестором до місцевого органу влади - Держземагентства області або облдержадміністрації - для отримання розпорядження на розробку проекту землеустрою. Вибір конкретного органу визначається цільовим призначенням ділянки.

електроенергія з альтернативних джерел

Обравши підрядника, інвестор оплачує роботу і після її завершення отримує пакет техдокументації із землеустрою для відведення ділянки в оренду, після чого передає все отримане на експертизу до Держземагентства області.

Стандартний термін проведення експертизи - місяць, але часто вона триває довше. Причин тому може бути багато, до того ж непередбачуваних: від відсутності розділових знаків у документах до порушень у розробці проекту. Одночасно з тим слід вести роботу з нормативно-грошової оцінки ділянки для визначення ставки оренди. У підсумку, коли позитивні висновки експертизи вже у наявності, інвестор подає запит на розпорядження про укладення договору оренди, і його розгляд також може тривати місяць. Коли ж і це розпорядження в руках у інвестора, пакет документів він передає для отримання кадастрового номера і укладає договір оренди земельної ділянки з комунальним або державним власником земельної ділянки на вказаний у розпорядженні термін. Таким чином, сумарні витрати інвестора складають 6-8 місяців при оптимальному розкладі подій і 200-250 тис. грн на топогеодезичні і проектні роботи з землеустрою.

4 Розробка проектної документації

Перед її початком потрібно отримати технічні умови на приєднання об'єкта до енергетичної інфраструктури (підстанцій, повітряних ліній) для передачі електроенергії у мережу. Пам'ятайте, що без документа на право користування земельною ділянкою технічні умови не видаються. Грамотно виконати це завдання - означає уникнути на подальших етапах серйозних проблем і тяганини. Витрати на цей етап - від півмільйона гривень і трьох місяців щільних контактів з фахівцями. Особливу увагу приділіть експертизі об'єкта на сейсмостійкість: з 2013 року її проходять всі без винятку об'єкти, розташовані в сейсмонебезпечних зонах.

5 Початок будівництва

Після оформлення права власності або користування землею можна починати підготовчі роботи згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, крім винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень, повідомивши про те Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю (ДАБК). Врахуйте, що підготовчі роботи з винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень можна вести тільки на підставі зареєстрованої декларації про початок підготовчих робіт. Її реєстрацію в термін до п'яти днів здійснюють відповідні інспекції ДАБК. Якщо реєстрація не відбулася і в ній офіційно не відмовлено в установлений термін, право на ведення підготовчих робіт виникає на 11-й робочий день з моменту реєстрації.

Далі – власне будівельні роботи. Право на їх виконання на об'єктах I-III категорій складності надається після реєстрації декларації про початок будівельних робіт, про вчинення якої у термін до семи днів повинні бути письмово повідомлені як органи місцевого самоврядування, так і держорган пожежної та технічної безпеки. Об'єкти такого типу не вимагають дозволу на будівництво, однак для низки виконавців будівельних робіт - таких як архітектори та інженери-будівельники - потрібні сертифікати, які підтверджують їх професіоналізм.

Будівельно-монтажні роботи на об'єктах IV-V категорій складності вимагають дозволу на їх проведення. Документи, що надаються разом з дозволом, такі: копія документа, що підтверджує право власності або користування земельною ділянкою; розроблена і затверджена державною експертизою проектна документація; копія документа, що підтверджує право власності на об'єкт (споруду), або письмова згода власника на проведення будівельних робіт у разі реконструкції, ремонту або технічного обслуговування об'єкта; копія ліцензії на право виконання будівельно-монтажних робіт генпідрядником; копії документів про призначення осіб, відповідальних за виконання будівельних робіт; копії кваліфікаційних атестатів. Не варто, до того ж, забувати, що наявність дозволу на будівництво звільняє від необхідності отримання будь-яких додаткових документів, що підтверджують його правомочність. Паралельний процес – це укладання договору про приєднання до мереж. За наявності документів, що підтверджують право користування або власності на землю, і містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки ви можете переходити до чергового етапу - укладання договору про приєднання до електромереж.

альтернативні джерела

Деталь цього етапу: в процедурі підключення до мереж немає жорсткої вказівки, до якої компанії - обленерго або НЕК «Укренерго» - постачальнику електроенергії або системному оператору потрібно звертатися. Вирішальними факторами такого вибору є потужність об'єкта та його віддаленість від підстанції. Об'єкти потужністю понад 5 МВт вимагають узгодження з НЕК «Укренерго», яке передбачає оплату вартості проектних робіт на підключення та видачу необхідних техумов. Необхідні документи тут: заява про видачу технічних умов та іншої належної технічної інформації, а також квитанція про оплату видачі технічних умов. Вимоги для когенераційних установок: підписаний заявником і проектувальною організацією опитувальний лист за типовою формою; план із зазначенням місця розташування когенераційної установки; копія містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки; копія документа, який підтверджує право власності на когенераційну установку і право власності або користування земельною ділянкою для будівництва або реконструкції об'єкта; довіреність на право укладати договори. Вимоги для вітроустановок: підписаний заявником і проектною організацією опитувальний лист стандартної форми; план із зазначенням місця розташування вітроустановки; копія містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки; довіреність на право укладати договори. Для інших установок НКРЕКУ рекомендує надавати документи, аналогічні наданим для когенераційних установок. До заяви про приєднання електроустановки конкретної потужності до електромереж додаються: ситуаційний план із зазначенням місця розташування електроустановки і копія топогеодезичного плану в масштабі 1: 2000 із зазначенням місця розташування електроустановки, земельної ділянки або прогнозованої точки приєднання; копія документа, що підтверджує право власності або користування цим об'єктом або, за відсутності об'єкта, право власності або користування земельною ділянкою; копія оформленої довіреності чи іншого документа на право укладати договори особи, яка уповноважена підписувати такі договори (за необхідності). За результатами розгляду заяви на підключення енергопередаюча організація готує проект договору про приєднання та технічних умов як невід'ємної частини договору; термін, який відводиться на це - 15-30 днів. Якщо для приєднання установки необхідно здійснити будівництво, реконструкцію або технічне переоснащення електромереж, проект техумов на це повинен бути узгоджений з ліцензіатом з передачі електроенергії магістральними або міждержавними електромережами.

6 Підключення до електромереж

З досвіду учасників ринку ВЕ, наявність безлічі нюансів робить цей процес вельми клопітною та тривалою процедурою. Тим не менш, кілька наших порад допоможуть вам негайно піти у вірному напрямку та уникнути порожніх кроків.

Через численні перешкоди суб'єктивного хапактеру терміни проходження цього етапу можуть сягати шести місяців. Інфраструктурні витрати залежать від віддаленості об'єкта від лінії електропередачі і стану мереж. При безпосередній близькості до мережі фінансові витрати складають від 350-400 тис. грн за 1 км кабельної лінії. Необхідними документами тут є: технічні умови приєднання установки; проектно-кошторисна документація; акт розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін або проект цього акта; відомості про встановлені та змонтовані засоби обліку електроенергії; акт здачі-приймання, підписаний будівельно-монтажною організацією і замовником; копія наказу про призначення особи, відповідальної за електрогосподарство, або договір про обслуговування електроустановок організацією, яка має право на виконання таких робіт; список осіб оперативного та оперативно-ремонтного персоналу, яким дозволяється від імені споживача оформляти заявки на відключення та підключення когенераційної установки, вести оперативні переговори та записи; копії виконавчих схем та актів прихованих робіт на електроустановках інженерного забезпечення. Згідно з Правилами приєднання електроустановок до електромереж, затвердженими постановою НКРЕКУ №32 від 17.01.2013 р, роботи з підключення електроустановки проводяться протягом п'яти днів, якщо відсутня потреба у припиненні енергопостачання інших споживачів, а за наявності такої потреби - в десятиденний термін.

7 Отримання декларації про готовність об'єкта ВЕ до експлуатації

Цей етап - межа половини шляху, коли все найбільш складне вже позаду. Тут вам належить отримати документ про готовність об'єкта ВЕ до експлуатації. Ним може бути сертифікат ДАБК або відповідна декларація, що залежить від категорії складності об'єкта, який привласнюється сертифікованим консультантом (проектною організацією) згідно з Законом «Про містобудівну діяльність». Тут виробник енергії не несе ніяких витрат. Про введення об'єкта до експлуатації слід у тижневий термін після реєстрації декларації повідомити органи місцевого самоврядування, службу пожежної та технічної безпеки. Відзначимо, що паралельно з шостим і сьомим етапами доречно подати документи до НКРЕКУ на отримання ліцензії і «зеленого» тарифу - це суттєво зменшить час до отримання першого «зеленого» прибутку.

8 Отримання ліцензії на виробництво електроенергії

Це - найважливіший крок на шляху до «зеленого» тарифу. Для його здійснення слід подати сім комплектів документів, в тому числі один нотаріально завірений, у НКРЕКУ. Зазвичай процес займає до місяця, витрати у вигляді плати за ліцензію складають 18,72 грн за 1 кВт потужності електроустановки. Документи, які необхідні для отримання ліцензії на генерацію електроенергії: заява; довіреність (за необхідності); документ про внесення плати за видачу ліцензії; нотаріально завірена копія статуту; опис заявленої діяльності (технічні характеристики енергогенеруючого об'єкта, схема електричних з'єднань з позначенням приладів розрахункового обліку); документ, який підтверджує Норматив достатності власних активів суб'єктів підприємницької діяльності (копія бухгалтерської звітності Ф №1 за звітний період); копія документа, який підтверджує право власності на генеруючі потужності або їх використання (з підтвердженням права власності третьої особи). Необхідні документи для отримання ліцензії на когенерацію електроенергії: заява; довіреність (за необхідності); документ про внесення плати за видачу ліцензії; нотаріально завірена копія статуту; опис заявленої діяльності (технічні характеристики енергогенеруючого об'єкта і схема електричних з'єднань із зазначенням приладів розрахункового обліку); копія документа, який підтверджує право власності на когенераційні установки.

9 Подача документів для затвердження «зеленого» тарифу

Тут ви подаєте відповідний пакет документів у НКРЕКУ, і через календарний місяць Комісія виносить рішення про встановлення для вашої генеруючої установки «зеленого» тарифу. До липня 2015 року неодмінною умовою отримання «зеленого» тарифу було підтвердження місцевої складової - надання доказів застосування при будівництві об'єкта енергетики обладнання та послуг вітчизняного походження. Це було серйозним бар'єром для виходу в ринок. Однак тепер, коли належні зміни в законодавство вступили в силу, відповідність вимогам у частині місцевої складової не є обов'язковою. Вибір вітчизняного обладнання тепер стимулює заохочувальний механізм надбавок до «зеленого» тарифу: 5% до тарифу за 30% вітчизняних комплектуючих в установці, і 10% - за 50%. До тих пір, поки в НКРЕКУ не розроблено вторинне законодавство (зокрема, порядок встановлення таких надбавок), про терміни проходження експертизи на локальну складову говорити важко. Раніше підтвердження обов'язкової місцевої складової займало 30-45 днів.

Документи, які необхідні вам на цьому етапі: пояснювальна записка з детальною інформацією про суб'єкта господарювання (форма власності, встановлена потужність генеруючого обладнання, характеристики генеруючого обладнання); розрахунок собівартості виробництва електричної енергії з використанням альтернативних джерел енергії; обгрунтування статей і елементів витрат собівартості виробництва електричної енергії (копії договорів на закупівлю товарів, робіт і послуг, кошторис, розшифровки, довідка про середню чисельність персоналу; довідка про балансову вартість основних фондів з розбивкою по групах станом на дату подачі заяви про затвердження «зеленого »тарифу); пояснювальна записка до робочого проекту будівництва об'єктів електроенергетики з використанням альтернативних джерел енергії; копія технічних умов на підключення нових електроустановок підприємства-виробника електричної енергії, яке використовує альтернативні джерела енергії; зареєстрована декларація про готовність об'єкта до експлуатації або сертифікат ДАБК; копія кошторисної документації на здійснення реконструкції, модернізації та технічного переозброєння за рахунок власних або залучених коштів.

10 Оформлення членства в ОРЕ

Отримавши ліцензію на генерацію електроенергії, можна відразу ж подавати документи на оформлення членства в Оптовому ринку електроенергії (ОРЕ). Процедура ця проста - слід лише подати пакет необхідних документів і почекати 30 днів. За словами обізнаних людей, на практиці іноді оператор ринку просить надати документи поза вказаним списком, що може збільшити термін оформлення членства. Отримавши його, протягом 28 днів слід підписати договір між членами ОРЕ. Необхідні документи: заява; довіреність (при необхідності); короткий опис діяльності заявника з зазначенням території, на якій передбачається діяльність у перший місяць, а в подальшому - за договорами на поставку електроенергії; дані про річні обсяги операцій, які заявник має намір здійснювати в ОРЕ; інформація про юридичну адресу та банківські реквізити заявника, завірені підписом першого керівника та печаткою підприємства (два примірники); протокол узгодження з Розпорядником системи розрахунків обсягів, форм, термінів, способів передачі даних і процедур, необхідних для проведення розрахунків за Правилами ОРЕ; узгоджена з Розпорядником системи розрахунків довідка про характер очікуваних операцій; довідка від НКРЕКУ про відсутність заборгованості з поточної плати за ліцензію; рекомендація на вступ від фактичних членів ОРЕ; нотаріально завірена копія статуту; нотаріально завірена копія свідоцтва про державну реєстрацію заявника; копія свідоцтва про реєстрацію платником ПДВ; копія документа про призначення керівника; зразки підписів відповідальних осіб, що мають право підпису документів під час діяльності в ОРЕ.

11 Укладання договору на продаж електроенергії за «зеленим» тарифом

Це - останній етап, який передбачає укладення договору з ДП «Енергоринок» на продаж електроенергії. Необхідний документ тут один - заява. Поміж тим, ця процедура ця за термінами своєї реалізації сьогодні є найбільш невизначеною через відсутність законодавчо встановленого періоду укладення договору. Прийнято вважати, що новий учасник може отримати свої екземпляри договору протягом 20-30 днів. Підписані договори слід узгодити з територіальними підрозділами НЕК «Укренерго» та обленерго, підписати з ними типові форми додатків до договору з ДП «Енергоринок» з інформацією про схеми підключення електроустановки, приладах обліку та їх розміщенні. Тут також радимо вам проявити терпіння: підписані копії документів ДП «Енергоринок» надає в термін до календарного місяця. Важлива умова роботи з «Енергоринком» і підписання договору - установка автоматичної системи комерційного обліку електроенергії (АСКОЕ), здача її в дослідну, а потім і в промислову експлуатацію.Повернутися до списку