Термоелектродний і компенсаційний кабель Eltron, Польща

Компенсаційний і термоелектродний (подовжувальний) кабель виробництва Eltron-Kabel (Польща) — електротехнічний товар з унікальними споживчими властивостями, що користується на ринку України високим попитом. Сьогодні ми пропонуємо найкраще в Україні співвідношення ціна / якість на нього.

Перевагою також є короткий термін поставки кабелю будь-якої конфігурації під замовлення. При стандартному терміні поставки компенсаційного і термокабелю від європейських виробників у 8-12 тижнів ми пропонуємо поставку протягом від 4-х до 6-ти тижнів і за конкурентноздатною ціною.

Типи кабелю: NiCr/Ni, Fe/CuNi, PtRh / Pt, KX (ТХА), KCA і KCB, JX (ТЖК), EX (ТХКн), RCA/RCB (ТПП 13%), SCA/SCB ( ТПП 10%), TX (ТМК), NX (ТНН), BC (ТПР).

Призначення та особливості

Вимірювання температури за допомогою термопар — один з основних засобів теплового контролю, що використовується в різних галузях виробництва — енергетиці, нафтопереробці, металургії, нафтохімії та багатьох інших.

Термопари широко застосовують для вимірювання температури різних об'єктів, а також у автоматизованих системах керування і контролю.

Термоелектродний кабель (подовжувальний або Extension cable) і компенсаційний кабель (Compensaiting cable) призначені для підключення термопар до електронних приладів вимірювання температури (вторинниих перетворювачів). Термоелектродний кабель також використовується для подовження термопар і перенесення вільних кінців термоелектродів у зону з постійною температурою.

Термопари знаходяться, як правило, на певній відстані від електронних приладів, до яких підключаються, і для передачі сигналів вимірювання температури (термо-ЕРС) від термопари до вимірювальних приладів необхідний виключно термоелектродний або компенсаційний кабель з такими ж характеристиками термо-ЕРС як і термоелектроди термопари. Для цього жили термоелектродного і компенсаційного кабелів виготовляються зі спеціальних металевих сплавів з такими ж характеристиками термо-ЕРС як і термопара. Матеріали жил поділюються на термоелектродні та компенсаційні, звідси і назва різновидів кабелю для підключення термопар.


eltron_250216

Відмінність термоелектродних і компенсаційних кабелів

Термоелектродні кабелі (подовжувальні або Extension cables) виготовляються з тих же металевих сплавів, що і термоелемент термопари, і дозволяють досягти найвищої точності термовимірювальної системи (клас точності 1). Компенсаційні кабелі (Compensaiting cables), порівняно з термоелектричними, виготовляються з менш дорогих металевих сплавів, що знижує їх вартість, але зменшує точність термовимірювальної системи (клас точності 2). При цьому номінальні статичні характеристики термо-ЕРС у термоелектродного і компенсаційного кабелю одного типу абсолютно ідентичні. Згідно до стандарту IEC 584-3 у позначенні термокабелю після вказівки типу термопари додається символ X (eXtension cable). Наприклад, для термопари типу K (ТХА) подовжувач матиме позначення KX. У позначенні компенсаційного кабелю після вказівки типу термопари додається символ С (Compensaiting cable) і варіант виконання A або B (також відповідно до стандарту IEC 584-3). Наприклад, для тієї ж термопари типу K (ТХА), компенсаційний кабель матиме позначення KCA або KCB (відміна поповнень полягає в похибці вимірювання).

Німецькі сплави електродного і компенсаційного кабелю і точність Термовимірювальними системи

Термоелектродний і компенсаційний кабель Eltron виготовляється з якісних сплавів німецького виробництва за стандартами IEC 584-3 або DIN EN 60584-3 і тому має найменшу похибку термо-ЕРС і, як наслідок, найвищу точність для термовимірювальних систем. Враховуючи високу якість і конкурентоспроможні ціни, термоелектричні і компенсаційні кабелі Eltron використовуються в системах виміру температури компанії Siemens, Schneider Electric, Lumel, Limatherm, а також на вітчизняному обладнанні в нафтогазовій промисловості, на хімвиробництві, в металургії, скляній промисловості та енергетиці.

Типи термопар, термоелектродного і компенсаційного кабелю за IEC 584

Типи термопар залежно від сплавів металів і термо-ЕРС можуть бути такі: K (ТХА), J (ТЖК), E (ТХКн), R / S (ТПП), N (ТНН) та інші (див. таблицю нижче). Необхідно підбирати термоелектродний і компенсаційний кабель відповідно до типу термопари, тобто з ідентичними характеристиками термо-ЕРС, а також враховувати клас точності термовимірювальної системи. Наприклад, для термопари типу К або ТХА необхідно використовувати термоелектродний кабель KX з таких само сплавів, як і термопара (NiCr для жили «+»; і NiAl для жили "-") з класом точності 1 (±1,5°С); або компенсаційний кабель KCA з альтернативних сплавів (Fe для жили "+" і CuNi для жили "-") з класом точності 2 (± 2,5С °). При обранні термоелектродного і компенсаційного кабелю обов'язково перевірте відповідність типу термопари і кабелю.

Нормативні статичні характеристики термо-ЕРС за IEC 584-1 дорівнюють значенням термо-ЕРС за ГОСТ 8.585, а також згідно з ГОСТ 8.585 гармонізовані вітчизняні позначення типів термопар (ТХА, ТЖК, ТПП і т.д.) з міжнародними позначеннями (K, J, RC / SC і т.д.). Виходячи з цього, для вітчизняних термопар підходить термоелектродний і компенсаційний кабель за стандартом IEC 584-3 з високоякісних металевих сплавів, які дозволяють отримати найвищу точність термовимірювальними системи.

Тип термопари за IEC 584-1 Тип термопари за ГОСТ 8.585 Тип кабелю Eltron по IEC 584-3 Матеріал Кольоровий код
Компенсаційний (клас точності 2) Термоелектричний (клас точності 1) Жила «+» Жила «-» Iec 60584
До ТХА - KX NiCr NiAl зелений
KCA - Fe 410Alloy
KCB - Cu CuNi
J ТЖК - JX Iron Cuprothal JX чорний
N THH NC - Cu Cuprothal NX рожевий
- NX Nicrosil NPX Nisil NNX
Pt-10Rh ТПП (13%) RCA / SCA - Cu Coprothal SX помаранчевий
Pt-13Rh ТПП (10%) RCB / SCB -
T ТMК - TX Coprothal TX коричневий
B ТПР BC - Cu сірий
E ТХКн - EX Thermothal EPX Coprothal ENX фіолетовий

Таблиця відповідності термопар і термоелектродного / компенсаційного кабелю

Ізоляція і конструкція термоелектродного та компенсаційного кабелю

Компенсаційний і термоелектродний кабель використовується в галузях, пов'язаних з нагріванням і агресивними середовищами. Тому ізоляція цих кабелів, крім стійкості до високих температур, повинна мати стійкість до дії хімічних речовин і бути міцною до механічних пошкоджень. Для цього використовується ізоляція з таких матеріалів:

 • високотемпературний ПВХ — до +105°С;
 • високотемпературний силікон — до + 200°С, без галогенів;
 • вогнетривкий силікон — до +950°С, без галогенів;
 • скловолокно — до + 400°С, негорюча ізоляція;
 • жароміцне скловолокно — до +600°С, негорюча ізоляція;
 • Тефлон PFA, MFA, FEP, PTFE — стійкий до бензину, нафти, сірчаної кислоти, луги, промисловим масел, сонячного випромінювання, вологи, механічних пошкоджень і працює в температурному діапазоні -200… +260°С.

Кабель поставляється в оплітці з лудженої міді або нержавіючої сталі, а також в екрані з алюмінієвої фольги з мідною жилою. Обшивка може бути, як зовнішньою, так і під оболонкою кабелю. Рекомендуємо використовувати кабель в оплітці з лудженого мідного дроту або нержавіючої сталі, що виключить вплив електромагнітного випромінювання на точність термовимірювальної системи і додатково захистить кабель від механічних впливів в складних промислових умовах.

Приклади конструкції кабелю

Приклади конструкції кабелю 1

1 Термоелектродна або компенсаційна пара жил зі спеціальних компенсаційних сплавів.
2 і 3 Ізоляція і оболонка зі скловолокна (до +400°С).
4 і 7 Внутрішній або зовнішній екран — з лудженої міді або нержавіючої сталі.
5 і 6 Ізоляція і зовнішня оболонка з ПВХ (до +105°С), силікону (до + 200 ° С), вогнетривкого силікону (до +950°С) або тефлону (FEP, MFA і PFA до +260°С).


Приклади конструкції кабелю 2

Однопарний:
1 Термоелектродна або компенсаційна
жила
2 Ізоляція
3 Екран
4 Оболонка

Багатопарний:
1 Термоелектродна або компенсаційна жила
2 Ізоляція
3 Екран для пар провідників (за необхідності)
4 Жила заземлення
5 Загальний екран (може бути як внутрішнім, так і зовнішнім)
6 Зовнішня оболонка кабелю

На промислових об'єктах, як правило, на одному агрегаті або в одній локації може бути встановлено кілька термопар. Для їх підключення доцільно використовувати багатопарний термоелектродний або компенсаційний кабель замість підключення кожної термопари окремим однопарним кабелем.


Контрольно-компенсаційний кабель

Контрольно-компенсаційний кабель

Крім термоелектродних провідників, у складі кабелю Eltron можуть бути присутні контрольні жили з лудженої міді для підключення інших датчиків (не термопар). На прикладі ліворуч термоелектродні жили захищені екраном від контрольних жил, розташованих по колу екрану. Можливо замовити до 25 контрольних жил перетином до 2,5 мм.


Як замовити термоелектродний або компенсаційний кабель - система позначень

Для замовлення термоелектродного або компенсаційного кабелю необхідно вказати наведені нижче параметри або повідомити про маркування аналога іншого виробника. Параметри в позначенні кабелю повинні вказуватися по порядку від жили до зовнішньої оболонки кабелю:

 • Тип кабелю по IEC 584-3 та його відповідність для термопар за ГОСТ 5.585:
  1. термоелектродний (подовжувальний або Extension cable, клас точності 1) — KX (підходить для ТХА), LX (DIN 43710, Fe-CuNi), JX (підходить для ТЖК), EX (підходить для ТХКн), TX (підходить для ТМК), NX (підходить для ТНН).
  2. або компенсаційний кабель (Compensaiting cable, клас точності 2) — KCA або KCB (підходить для ТХА), RCA/SCA або RCB/SCB (підходить для ТПП), BC (підходить для ТПР).
 • Матеріали ізоляції:
  Yc - ПВХ до + 105°С;
  Si - силікон до + 200°С, без галогенів;
  F - тефлон FEP, MFA, PFA або PTFE до +260°С. Ізоляція стійка до агресивних середовищ, не займиста). Рекомендуємо FEP за оптимальною ціною до 200°С.
  YC - скловолокно до +400°С, не горить;
  YCt - жароміцна склонитка до + 600°С, не горить.
 • Екран:
  ek - оплітка з лудженої міді;
  u - з алюмінієвої фольги з мідною жилою;
  ekf - оплітка з нержавіючої сталі.
  Екран може бути розташованим як під внутрішньою оболонкою кабелю, так і зовні.
 • Матеріал оболонки — позначення аналогічні матеріалами ізоляції
 • Кількість пар провідників (жил): від 1x2 до 25x2. Перетин: 0,22 мм, 0,5 мм, 0.75 мм, 1,00 мм, 1,5 мм. Наприклад, 4x2x1,5мм (чотири пари перетином 1,5 мм²;)
 • Контрольні жили. За необхідності можна замовити контрольні мідні жили або жили з лудженої міді у складі компенсаційного кабелю. Для цього вкажіть їх кількість, перетин та ізоляцію.

Приклади позначення кабелю:

KCA-YcLYcek 4x2x1,5 — компенсаційний кабель KCA для термопари типу K (ТХА), ізоляція з ПВХ (Yc), гнучкий кабель (L), оболонка з ПВХ (Yc) і зовнішній екран з лудженої міді (ek), 4 пари перетином 1,5мм² (тобто 8 жил).

JX-F (PFA) LekF (PFA) 12x2x0,75 + liFCYF 14x1,5 — термоелектричний кабель JX для термопари типу J (ТЖК), ізоляція з тефлону PFA , гнучкий кабель (L), внутрішній екран з лудженої міді (ek) і зовнішня оболонка з тефлону PFA, 12 пар перетином 0,75мм² (тобто 24 жили) +14 контрольних жил з лудженої міді перетином 1,5мм² в ізоляції з тефлону FEP.Повернутися до списку