UA
Україна, м. Вишневе, вул. Київська, 27А, буд. В info@enext.ua
* безкоштовно з мобільного та стаціонарного

Каталог товарів E.NEXT

Реле e.control.t — керуй часом!

18-06-2017
Кількість різних електроприладів

Кількість різних електроприладів у кожному будинку вже давно нараховує десятки: це і світильники, і обігрівальні прилади, і побутова техніка, і багато іншого. А якщо у вас приватний будинок і присадибне господарство, то це — плюс ще десяток електроапаратів, включаючи різноманітні насоси, двигуни та інше.

У більшості випадків цими електроприладами ми керуємо в ручному режимі, тобто щоб включити або виключити який-небудь апарат, необхідно натиснути відповідну кнопку на його корпусі або вставити вилку в розетку. При цьому чимала частина електроенергії, що споживається цими електроприладами, витрачається даремно. Як часто ми забуваємо вимкнути світло — наприклад, у під'їзді? Як часто нам просто лінь вимкнути на ніч бойлер, адже на наступний ранок його знову треба буде включати?

Автоматизувати керування електроустаткуванням і значно знизити споживання електроенергії, тим самим заощаджуючи ваші гроші, дозволяє особливий клас пристроїв — реле. І в першу чергу, це різного типу реле часу і таймери. Їх призначення та приклади застосування розберемо на прикладі асортименту реле серії e.control.t торгової марки E.NEXT.

Почнемо з найпростіших — розеткових таймерів, які не потребують жодних особливих навичок для установки і використання.

Таймер електромеханічний розетковий добовий e.control.t11

Таймер електромеханічний розетковий добовий e.control.t11

Таймер призначений для автоматичного вмикання і відключення устаткування через певні проміжки часу протягом доби. Всього він допускає 96 циклів включення/відключення з кроком 15 хвилин. Що означає: прилад, потрібний вам, за допомогою цього таймера можна вмикати або вимикати кожні 15 хвилин 96 разів протягом 24 годин.

Таймер може застосовуватися для автоматичного керування світлом, наприклад, для освітлення/обігріву акваріума/тераріуму або різноманітних домашніх рослин; можливе також його застосування для керування нагрівальним (зокрема, водогрійним) обладнанням.

Наприклад, можна налаштувати програму таймера таким чином, щоб світло в акваріумі включалося на 5-6 годин (або більше — все залежить від типу акваріума і його мешканців) кожен день. Таким чином ваші вихованці завжди будуть отримувати необхідну їм кількість світла.

Експлуатація таймера проста: потрібно включити його в розетку, встановити обертовим диском на лицьовій панелі поточний час (позначений чорним трикутником), встановити потрібний час вмикання і відключення шляхом відсування необхідного числа ламелей по діаметру диска від центру — і, нарешті, вмикнути контрольований прилад у розетку таймера.

Таймер розрахований на вмикання / вимикання електроприладів з номінальним струмом не більше 16А, чого повністю достатньо в побуті.

Одним з недоліків цього таймера є відсутність вбудованого акумулятора, через що при зникненні напруги в мережі таймер зупиниться, а при її відновленні запуститься знову, але при цьому встановлений час буде неправильним. Безперечними ж перевагами таймера є його дешевизна, простота установки та експлуатації.

Таймер електромеханічний розетковий тижневий e.control.t12

Таймер електромеханічний розетковий тижневий

Цей таймер аналогічний за устроєм і принципом дії попередньому, проте розрахований на тижневий цикл роботи з кількістю циклів включення/відключення до 84 і кроком 2 години. Таким чином, порівняно з добовим таймером тижневий має менш точне регулювання часу, але при цьому забезпечує керування електроустаткуванням по днях тижня.

Наприклад, можна встановити таку програму, за якою бойлер у будні дні буде вмикатися, наприклад, о 6 ранку; потім о 8-00 вимикатися; потім о 18-00 вмикатися; і, нарешті, о 22-00 вимикатися. А у вихідні, суботу та неділю, — вмикатися о 10-00 і вимикатися о 24-00. Таким чином, бойлер буде працювати в будні дні лише 6 годин на добу, при цьому у вас у потрібний час завжди буде гаряча вода.

Таймер розрахований також на комутацію обладнання зі струмом не більше 16А і не має вбудованого акумулятора.

Таймер електронний розетковий тижневий e.control.t13

Таймер електронний розетковий тижневий e.control.t13

Цей таймер, як і попередній, розрахований на тижневий цикл роботи, але має ряд переваг:

 • забезпечує до 140 циклів включення/відключення на тиждень (до 20 на добу) — завдяки цьому можна налаштувати досить складну програму керування;
 • крок його установки часу, 1 хвилина, забезпечує точну настройку включення/відключення (для побутового застосування більш ніж достатньо);
 • має вбудований акумулятор із запасом ходу не менше 100 годин — завдяки цьому при зникненні напруги живлення програма і поточний час не зіб'ються і при відновленні напруги робота таймера продовжиться в точній відповідності з вашими настройками.

У таймера є також режим зворотного відліку часу: за допомогою його можна налаштувати таймер на відключення будь-якого пристрою після закінчення встановленого інтервалу часу. Ця функція може бути корисна при вмиканні на ніч нагрівальних приладів, для відключення телевізора при його перегляді дітьми (зауважимо, що хоча сучасна техніка часто має вбудовані функції автоматичного відключення, експлуатується ще чимало позбавленої їх старої техніки).

Таймер розрахований на комутацію обладнання з номінальним струмом не більше 8 А.

На дисплеї таймера відображаються поточний час, день тижня і стан вихідних контактів.

Таймер електронний розетковий тижневий e.control.t14

Таймер електронний розетковий тижневий e.control.t14

Цей таймер в цілому аналогічний таймеру t13, але має низку відмінностей:

 • кількість циклів включення/відключення — 16;
 • номінальний струм — 16 А;
 • замість функції зворотного відліку часу є інша не менш корисна — випадковий режим.

Цей режим може використовуватися для довільного включення/відключення наприклад світильників, для імітації присутності людей в будинку коли ви у від'їзді.

Ще раз нагадаємо, що всі описані таймери не вимагають ніякої кваліфікації для установки і настройки. Це зручно при обмеженому доступі до розподільного щитка в будинку або квартирі — наприклад, при перебуванні в орендованому приміщенні.

Наступна група реле, яку ми розглянемо, має модульне виконання і встановлюється в розподільних щитках на DIN-рейку. Таким чином, для установки цих реле потрібно трохи більше досвіду і знань. Налаштування же їх не має особливих труднощів — воно так само інтуїтивне і зрозуміле, як і для розеткових таймерів. Крім того, всі реле e.control.t укомплектовані інструкцією з експлуатації з докладним описом технічних параметрів, схеми підключення та процесу встановлення.

Таймер освітлення електромеханічний e.control.t01

Таймер освітлення електромеханічний e.control.t01
схема

Схеми підключення

Таймер використовується для автоматичного відключення освітлення сходових майданчиків, коридорів та інших об'єктів після закінчення встановленої витримки часу.

Таймер може підключатися за двома схемами — з трьома і чотирма проводами. При підключенні за чьотирьохпровідною схемою існує можливість підключення додаткових ламп через вимикач.

Діапазон витримки часу у цього таймера — від 1 до 7 хвилин, регулювання витримки часу — ступінчасте, з кроком 30 секунд.

Окремо звернемо увагу, що цей таймер повинен використовуватися тільки з кнопковими (або дзвінковими, тобто без фіксації у включеному положенні) вимикачами — в іншому випадку при використанні звичайних вимикачів він може вийти з ладу. Крім того, перед повторним вмиканням таймера повинно пройти не менше 30 секунд.

Таймер може працювати з будь-якими типами ламп і допускає комутацію навантаження номінальним струмом до 16А.

Приклад застосування:

Приклад застосування Приклад застосування

Таймер освітлення електронний e.control.t02

Таймер освітлення електронний e.control.t02

За своїм призначенням цей таймер повністю аналогічний таймеру t01, але крім того, що він електронний (не має в своєму складі рухомих частин), а тому апріорі більш надійний і може застосовуватись у більш складних умовах, таймер має розширений діапазон витримки часу — від 30 секунд до 20 хвилин — і плавне регулювання витримки часу за допомогою потенціометра на лицьовій панелі.

Таймер t02 можна також вмикати повторно без витримки паузи в 30 секунд.

Номінальний струм комутованого навантаження — 16 А.

Таймер електромеханічний добовий e.control.t03

Таймер електромеханічний добовий e.control.t03
Схеми підключення

Схеми підключення

За своїми функціональними можливостями цей таймер аналогічний розетковому таймеру e.control.t11 — той самий добовий цикл роботи, ті ж 96 циклів включення/відключення, той же мінімальний крок регулювання часу 15 хвилин. Але модульне виконання і можливість установки на DIN-рейку в розподільні щити дозволяють використовувати цей таймер як у побуті, так і в комерції та промисловості для керування освітлювальним, насосним та іншим обладнанням за встановленою програмою.

Таймер має знімний акумулятор, який забезпечує запас ходу не менше 72 годин. При цьому істотно, що акумулятор забезпечує резервування годинникового механізму і збереження програми, але включення/відключення підключеного до таймера обладнання за відсутності напруги живлення ним не забезпечується.

Ще один важливий момент (див. схему підключення): на вихідних контактах таймера напруги немає; живлення, що подається на таймер — це тільки живлення самого таймера. Вихідний нормально відкритий контакт таймера підключається в розрив фазного провідника живлення навантаження. У разі ж, якщо кероване навантаження перевищує номінальний струм контактів (16 А), вихідний контакт підключається в розрив провідника живлення виконавчого елемента комутаційного апарату, наприклад, котушки керування контактора. Зауваження це стосується всіх нижчеописаних таймерів і реле часу.

Таймер електромеханічний добовий e.control.t04

В цілому він аналогічний попередньому таймеру, має більші габарити, але дешевший за нього. Відрізняється він і меншою кількістю циклів — 48, більшим кроком регулювання часу — 30 хвилин. Має більш ємний, але незнімний, акумулятор, що забезпечує не менш ніж 150-годинний запасу ходу.

Приклад застосування:

Приклад застосування:

Таймер електронний тижневий e.control.t08

Таймер електронний тижневий e.control.t08

Таймер призначений для автоматичного включення і відключення електротехнічного обладнання через певні проміжки часу протягом тижня в ланцюгах автоматики і керування різними технологічними процесами.

Кількість циклів програми — 40. Мінімальний крок уставки часу — 1 хвилина. Таймер має вбудований літієвий акумулятор, що забезпечує збереження налаштувань і програми при зникненні напруги протягом не менше 3 років.

Таймер автоматично переходить з літнього на зимовий час (і навпаки), за необхідності цей перехід можна відключити.

Таймер також можна перевести в режим «вихідний», при якому встановлена програма виконуватися не буде, але буде збережена, а вихідні контакти таймера постійно перебуватимуть у початковому стані.

Керування вихідними контактами, крім автоматичного згідно з встановленою програмою, може здійснюватися в ручному режимі. Таким чином, у разі необхідності можливо не змінюючи встановленої програми вручну відключити або включити контрольоване навантаження.

Таймер електронний тижневий двоканальний e.control.t09

Всі описані таймери здатні управляти тільки одним навантаженням, оскільки мають єдиний вихідний контакт (один канал керування). При цьому до одного таймеру можна підключити декілька різних навантажень, але всі вони будуть вмикатися і відключатися за однією і тією же встановленою програмою. Якщо ж є необхідність керувати двома навантаженнями за різними програмами, потрібно або використовувати два таймера, або застосовувати так звані багатоканальні реле.

Таймер e.control.t09 є двоканальним, тобто здатним водночас керувати двома навантаженнями за двома автономним програмами при загальній кількості циклів до 100.

Інші технічні параметри аналогічні параметрам таймера t08.

Приклад застосування:

Приклад застосування:

Таймер електронний астрономічний двоканальний e.control.t10

Таймер електронний астрономічний двоканальний e.control.t10

Найбільш поширеним методом керування вуличним і зовнішнім освітленням є керування за допомогою фотореле (або старий добрий метод вручну: один раз вмикнули — і горить цілодобово безперервно, поки лампа не перегорить). Фотореле вельми дешево і просто в застосуванні, однак має ряд недоліків. Серед них: можливість помилкового вмикання при сильній хмарності і дощовій погоді; можливість відключення в нічний час при попаданні на фотореле, наприклад, світла фар; необхідність регулярного очищення фотодатчика від пилу і бруду.

Найбільш же оптимальним на сьогодні методом керування вуличним освітленням є керування за допомогою астрономічних таймерів. Ці таймери дозволяють автоматично керувати освітленням без використання датчиків освітленості за часом заходу і сходу сонця на підставі географічних координат місця розташування, пори року і реального часу.

Застосування астрономічного таймера e.control.t10 забезпечує значну економію електроенергії, яка витрачається на вуличне освітлення, підсвічування будівель і споруд, рекламне освітлення — порівняно з ручним керуванням або керуванням за допомогою фотореле (в низці випадків зниження витрат на вуличне освітлення було дворазовим).

Таймер t10 має два незалежні канали керування з комутаційною здатністю до 16 А кожен. Для настройки астрономічного режиму роботи необхідно ввести географічні координати в місці установки обладнання (широту і довготу), а також поточний час і дату (рік, місяць, число). Таймер має вбудований літієвий акумулятор, що забезпечує збереження налаштувань і програми протягом 10 років.

Крім астрономічного режиму, таймер e.control.t10 має тижневий і річний режими роботи, які дозволяють виконувати настройку програми керування з тижневим або річним циклом включення/ відключення при максимальному числі циклів 80.

Є також режим роботи «вихідний» і випадковий режим.

На дисплеї таймера, який має підсвічування, що відключається, відображаються поточний час, дата, положення контактів обох каналів управління і режим роботи.

Розглянемо тепер реле часу, які в основному застосовуються в промисловості в схемах автоматизації різних технологічних процесів, однак здатні знайти застосування в побуті — зокрема, в присадибному господарстві.

Реле часу багатофункціональне e.control.t06

Реле часу багатофункціональне e.control.t06

Реле t06 призначене для забезпечення затримки часу включення/ відключення різного устаткування щодо напруги живлення або керуючого контакту.

Реле має найширший діапазон настройки часу — від 0,1 секунди до 100 годин.

Комутаційна здатність контактів реле — 1,5 А. Настільки невелике значення визначається тим, що це реле є керуючим, а не виконавчим елементом: воно тільки виробляє сигнал на вмикання або відключення, а безпосереднє вмикання або відключення самого навантаження, наприклад, потужного двигуна, виконується, наприклад, силовим контактором або автоматичним вимикачем.

Реле t06 багатофункціональне, вибір його функції здійснюється за допомогою перемикача на лицьовій панелі.

Установка часу та вибір функції реле виконуються перед подачею напруги живлення. При зміні налаштувань після подачі напруги, вони вступлять у силу тільки після відключення і повторного вмикання напруги живлення. Мінімальний час перед повторною подачею напруги після відключення повинний бути не менше 200 мс.

Це реле застосовується в системах автоматичного введення резерву, керування освітленням, вентиляцією, опаленням, холодильним обладнанням тощо.

Функції e.control.t06:

Функції e.control.t06
 • A — затримка на включення при поданні напруги
 • B — затримка на відключення при поданні напруги
 • C — циклічна робота, початок з «вимкнено»
 • D — циклічна робота, початок з «включено»
 • E — робота з витримкою часу по сигналу управління
 • F — робота з витримкою часу по сигналу управління
 • G — робота з витримкою часу по сигналу управління
 • H — робота з витримкою часу по сигналу управління
 • I — робота без витримки часу по сигналу управління
 • J — генератор імпульсів

Реле часу (затримка вимкнення при відключенні живлення) e.control.t07

Реле часу (затримка вимкнення при відключенні живлення) e.control.t07

Всі описані реле і таймери виконують встановлені програми тільки при наявності напруги живлення. У разі відключення напруги (аварійно або згідно з технологічним процесом) реле відключається: контакти його повертаються в початковий стан, тобто розмикаються, якщо контакт нормально відкритий. Однак бувають і випадки, коли необхідно, щоб контакти залишалися замкнутими ще якийсь час після відключення напруги і тільки потім відбувалося розмикання контактів. Цю функцію виконують спеціальні реле часу, так звані True delay off time relay. В асортименті компанії E.NEXT таке реле є — це e.control.t07, що має в своєму складі суперконденсатор, який забезпечує живлення реле після зняття/втрати мережевої напруги в діапазоні від 0,1 до 600 секунд.

Одне з основних місць застосування цих реле — системи автоматичного введення резерву, де вони використовуються для забезпечення затримки часу перемикання на резервне джерело живлення в разі короткочасного відключення основного джерела живлення.

Реле затримки часу на включення e.control.t15 і на відключення e.control.t16

Реле затримки часу на включення

Це прості реле часу, що забезпечують затримку часу щодо напруги живлення відповідно на вмикання і відключення в діапазоні від 0,3 до 30 секунд.

Реле мають найширший спектр застосування і можуть використовуватися для заміни пневматичних приставок часу для контакторів.

Реле асиметричного повторення циклу e.control.t17

Реле асиметричного повторення циклу e.control.t17

Існує досить багато випадків, коли необхідно забезпечити циклічну роботу обладнання, при цьому час роботи і простою повинні бути різними. Наприклад, примусове змащування агрегату: необхідно вмикати насос подачі масла на 5 хвилин кожні 2 години роботи. Або є необхідність протягом 10 хвилин провітрювати приміщення кожні 4 години. І таких прикладів сотні.

Для вирішення таких завдань розроблені спеціальні реле — реле асиметричного повторення циклу. Реле e.control.t17 має діапазон настройки часу від 0,1 секунди до 100 днів, забезпечуючи організацію циклу роботи обладнання від 0,2 секунд до 200 днів і працюючи як відносно напруги живлення, так і по зовнішньому сигналу керування.

Один з характерних прикладів застосування реле e.control.t17 — його використання для створення різних світлових ефектів в рекламних конструкціях за допомогою різного за тривалістю вмикання або переключення світлових елементів. Комбінація двох або трьох реле e.control.t17 дозволить вам досягти ефекту випадкового вмикання, а при послідовному вмиканні — ефекту «хвиля, що біжить».

Реле часу «зірка-трикутник» e.control.t18

Реле часу «зірка-трикутник» e.control.t18

При пуску двигунів споживаний ними струм перевищує номінальний струм двигуна у 5-7 разів. При цьому тривалість пуску залежно від типу приводного механізму і функціонального призначення двигуна може бути вельми значною — до декількох десятків секунд. Звичайно, це негативно позначається як на самому двигуні, так і на кабелі та на пускорегулювальній апаратурі. Для зниження пускових струмів застосовують різні методи. Найбільш дешевим, а отже поширеним, є схема пуску «зірка-трикутник». Відповідно до неї обмотки електродвигуна спочатку вмикаються за схемою «зірка», а потім, коли двигун розігнаний, за схемою «трикутник». Таким чином пускові струми знижуються більш ніж у 1,5 рази. Традиційно ці схеми збиралися з використанням контакторів з пневматичними приставками часу. Однак з одним керуючим реле схема реалізується простіше і працює надійніше.

Реле e.control.t18 слугує саме для керування схемою запуску двигуна, що вимагає двох тимчасових затримок:

 • t1 — час роботи двигуна при пуску (розгін) за схемою «зірка» — від 1 секунди до 10 хвилин (на практиці — 10-30 сек).
 • t2 — час паузи між «зіркою» і «трикутником», або час перемикання, діапазон уставки — від 75 або 150 мілісекунд. Цей час необхідний для включення/відключення відповідних контакторів, а також стабільної і безпечної роботи всієї схеми.

Зворотний дзвінок

Залиште свою контактну інформацію, і ми зв'яжемося з вами протягом 10 хвилин.

Спасибо за вашу заявку!

Наш менеджер свяжется с вами в течение 10 минут и ответит на ваши вопросы, а также поможет оформить заказ

Каталог товарів