UA
Україна, м. Вишневе, вул. Київська, 27А, буд. В info@enext.ua
* безкоштовно з мобільного та стаціонарного

Каталог товарів E.NEXT

ПУE 2021 — Правила улаштування електроустановок. Огляд базових розділів

22-04-2021

Привіт, друзі!

Досить часто отримуємо від вас запити щодо правил улаштування електроустановок та останніх змін до них. Тому вирішили приділити більше уваги цьому питанню і підготували невеличку статтю, адже тема дійсно цікава, корисна та неоднозначна.

Влаштовуйтесь зручніше, приготуйте каву — ми починаємо! 😊

Огляд збірки ПУE. Корисна інформація

Пpaвилa yлaштyвaння eлeктpoycтaнoвoк (ПУЕ) — цe ocнoвний технічний дoкyмeнт, який використовують інжeнepи-пpoeктyвaльники під час роботи при cтвopeнні eлeктpoycтaнoвoк різних типів та модифікацій.

Пpocтими cлoвaми, цe збірка професійних пpaвил (об’ємом в 600 сторінок) електротехніка, яка завжди під рукою в якості підказки. Але не слід нехтувати книгою через великий об’єм чи складний технічний стиль оповіді — збірка дійсно незамінна і важлива для електротехнічної галузі та безпеки людей.

В збірці йдеться про електричні присторої та принципи їх пoбyдoви, a також ocнoвні вимоги oкpeмих eлeмeнтів чи систем та кoмyнікaцій eнepгocиcтeми. Вимоги щодо yлaштyвaння eлeктpoycтaнoвoк містять звіт правил з пpoeктyвaння, poзміщeння, yтpимaння, eкcплyaтaції тa peмoнтy eлeктpoycтaнoвoк.

МЕТА ПУЕ: підвищити надійність та безпеку електроустановок, за допомогою покращення базових технічних нормативних документів. Визначають будову, принципи улаштування, особливі вимоги до окремих систем, їх елементів, вузлів та комунікацій електроустановок.

ПУЕ встановлюють вимоги до електроустановок загального призначення змінного струму напругою до 750 кВ та постійного струму напругою до 1,5 кВ.

ПУЕ нова редакція враховує вимоги національних стандартів, будівельних норм і правил, галузевих нормативів та інших документів, які належать до предмету регулювання ПУЕ.

Положення ПУЕ застосовують

 • під час проектування нового будівництва;
 • під час реконструкції;
 • технічного переоснащення;
 • або капітального ремонту електроустановок.

Для зручності користувача, правила оформлені в якості підказок на різні теми, які унормовують питання улаштування електроустановок, збірка складається з окремих розділів, поділених на глави. Давайте розглянемо більш детально базові розділи.

Розділ перший. Загальні положення

У першому розділі йдеться про електропостачання та електричні мережі, сфери їх застосування та розглядаються базові загальні терміни електричних мереж. Слід звернути вашу увагу, що ми розглядаємо видавництво пpaвил yлaштyвaння eлeктpoycтaнoвoк ПУЕ 2017 року, але збірка актуальна на 2021 рік. Буде доречним більш детально зупинитися на розділі та поглиблено розібратися в основних темах збірника першого розділу.

Глава 1.3. Вибір провідників за нагрівом та допустимі тривалі струми для:

 • проводів, шнурів і кабелів з гумовою або пластмасовою ізоляцією на напругу до 660 В;
 • кабелів з гумовою або пластмасовою ізоляцією на напругу понад 660 В до 3(6) кВ;
 • кабелів з паперовою просоченою ізоляцією;
 • кабелів із зшитого поліетилену на номінальну напругу від 6 кв до 330 кВ;
 • самоутримних і захищених проводів;
 • неізольованих проводів і шин.

Глава 1.4. Вибір електричних апаратів і провідників за умовами короткого замикання:

 • Визначення струмів короткого замикання для вибору апаратів і провідників;
 • Вибір провідників та ізоляторів, перевірка несучих конструкцій за умовами динамічної дії струмів короткого замикання;
 • Вибір проводників за умовами нагрівання під час виникнення короткого замикання;
 • Вибір апаратів за комутаційною здатністю.

Глава 1.5.-1.9 розповість нам про:

 1. встановлення лічильників та електропроводки (місця встановлення та вимоги до розрахункових засобів обліку електроенергії, облік із застосуванням вимірювальних трансформаторів, технічний та автоматизований облік електроенергії);
 2. вимірювання електричних величин (вимірювання струму, напруги, потужності та частоти, контроль ізоляції, вимірювання в разі синхронізації, реєстрація електричних величин в аварійних режимах);
 3. заземлення та захисні заходи від ураження електричним струмом (заходи захисту із застосуванням систем БННН, ЗННН і ФННН, основний захист та захист в разі непрямого дотику, заземлювальні пристрої електроустановок напругою до 1 кВ у електричних, мережах із глухозаземленою нейтраллю, заземлювальні пристрої в місцевостях з питомим опором землі понад 500 Ом, заземлювальні провідники, ГЗШ, РЕ-провідники, PEN-провідники, переносні електроприймачі та електроустановки та ін.);
 4. зовнішня ізоляція електроустановок (коефіцієнти використання довжини шляху витоку для основних типів ізоляторів і складених ізоляційних конструкцій, витоку для зовнішньої ізоляції із полімерних матеріалів із силіконовою захисною оболонкою, ізоляція повітряної лінії електропередавання, ізоляція електроустаткування і відкритих розподільних установок, перевірка ізоляції за розрядними характеристиками, визначення ступеня забруднення в місці розташування електроустановки);
 5. норми приймально-здавальних випробувань (синхронні генератори, машини та електродвигуни постійного струму та колекторні збудники, силові трансформатори, автотрансформатори, трансформатори напруги та струму, конденсатори, запобіжники та запобіжники-роз’єднувачі на напругу понад 1 кВ, повітряні лінії електропередавання напругою понад 1 кВ та ін).

На цьому перший розділ завершується, але не поспішайте закривати сторінку — наступного разу ми продовжимо розглядати ПУЕ 2021 з другого розділу та поговоримо про передавання електроенергії, а саме:

 • Електропроводку;
 • Струмопроводи;
 • Кабельні лінії високої напруги;
 • Повітряні лінії електропередавання;
 • та інше.

Тож слідкуйте за нами, щоб не проґавити найцікавіші новини від E.NEXT-Україна.

На сьогодні це все, друзі! Стаття була два вас корисною? Поділіться нею з друзями у соціальних мережах!

Гарного дня!

#ВсебудеENEXT 😉

Зворотний дзвінок

Залиште свою контактну інформацію, і ми зв'яжемося з вами протягом 10 хвилин.

Спасибо за вашу заявку!

Наш менеджер свяжется с вами в течение 10 минут и ответит на ваши вопросы, а также поможет оформить заказ

Каталог товарів