UA
Україна, м. Вишневе, вул. Київська, 27А, буд. В info@enext.ua
* безкоштовно з мобільного та стаціонарного

Як захистити себе і близьких від ударів блискавки

12-05-2016
kak-zashchitit-sebya-i-blizkih-ot-udarov-molnii1

Розряд блискавки - вражаюче красиве, але при цьому дуже небезпечне природне явище. Гумористи жартують, що блискавка - це спалах від великого фотоапарата, яким Бог фотографує Землю. Бенджамін Франклін першим експериментально довів, що блискавки є електричними розрядами. Саме він винайшов і ввів у практику перший блискавковідвід, але відмовився його патентувати. З тих пір технологія в цій галузі просунулася далеко вперед, але принцип залишився незмінним. Кожну секунду на Землі відбувається близько 50 розрядів хмара-земля.

Останніми роками спостереження за активністю блискавок вселяють страх навіть у досить безтурботних людей. Використання таких благ цивілізації як побутові прилади, електронне устаткування, телекомунікації та системи зв'язку як раз і є однією з причин посилення електромагнітного смогу, який притягує грозу. При попаданні блискавки в будинок, у якому не передбачено зовнішньої захисту від неї, величезна енергія розряду спричиняє руйнування і пожежи. Якщо блискавка потрапляє прямо в будівлю, відбувається нагрів у місці удару і виникає запалення.

Згідно до статистики МНС, 7% пожеж виникають від дії блискавки, тому співробітники МНС при перевірці промислових об'єктів звертають увагу на забезпечення будівель системами блискавкозахисту .

Часто блискавковідвід помилково називають громовідводом. Як відомо, грім — це тільки акустичний ефект і на відміну від блискавки, не є небезпечним. Тому фахівці користуються термінами «блискавкозахист», а не «грозозахист».

Внаслідок застарілості систем блискавкозахисту та їх невідповідності сучасним протипожежним вимогам, в грозовий сезон постійно зростає кількість нещасних випадків — це пожежі, ураження електричним струмом людей, а також вихід з ладу дороговартісної техніки. У сусідніх європейських країнах понад 80% споруд забезпечені системою зовнішнього блискавкозахисту. В Україні ж тенденція до облаштування систем блискавкозахисту в приватних будинках і промисловості лише набирає обертів.

Зовні захистити будинок від прямого удару блискавки — це тільки половина справи. Важливо, щоб усі «електричні та електронні друзі» після грози залишилися неушкодженими в результаті імпульсних перенапруг, що проходять через силові та інформаційні кабелі. Тому лише комплексний захист вашого життя, будинки і техніки такої небезпечної стихії як блискавка обеспечится поєднанням зовнішньої і внутрішньої блискавкозахисту. Завдання зовнішнього захисту — перехопити грозовий розряд і відвести його безпечним шляхом в землю. Внутрішній же блискавкозахист вбереже вашу побутову техніку і чутливі прилади від вторинних проявів блискавки — занесення високого потенціалу та виникнення внаслідок електромагнітного поля наведеного перенапруги в мережах харчування та інформаційних лініях. Небезпечна блискавка і для людей, які знаходяться в приміщенні. Поразки можуть траплятися через виникнення високих перенапруг на окремих частинах обладнання всередині будівель і на відкритих просторах, а також при виникненні крокової напруги.

kak-zashchitit-sebya-i-blizkih-ot-udarov-molnii2

Конструкція зовнішньої системи блискавкозахисту дуже проста і складається з блискавкоприймача, струмовідводу і заземлення. Блискавкоприймач повинен бути вищою точкою споруди. Саме він першим перехоплює небезпечний розряд блискавки. Блискавкоприймачі можуть бути вертикальні — у вигляді стрижнів, і горизонтальні: блискавкопри сітка, натягнуті троси. Матеріалом для стрижневих блискавкоприймачів найчастіше є алюміній, оскільки він легше міді і стали і не піддається корозії. Вертикальний стрижневий блискавкоприймач кріпиться до вищої точки споруди (наприклад у димохід) або фіксується на бетонних підставках. Для блискавкоприймальної сітки матеріал вибирає замовник: найчастіше це оцинкована або обміднена катанка.

Блискавкоприймачі бувають не тільки встановлені спеціально, але і природні.

Природні блискавкопиймачі використовують за умови безперервного електричного з'єднання різних деталей (зварювання, болтове кріплення) і відсутності ізоляційного покриття, при відповідній товщині матеріалу, яка забезпечує механічну міцність і неможливість перегріву.

kak-zashchitit-sebya-i-blizkih-ot-udarov-molnii3

Небезпечний грозовий розряд від блискавкоприймача передається через струмовідводи до заземлювачів. Найчастіше матеріалом для струмовідводів служить оцинкований сталевий або мідний дріт перерізом не менше 50 мм². Струмовідводи прокладаються по прямих і вертикальних лініях так, щоб шлях до землі був найкоротшим. Кріпляться вони до стіни або до ринв спеціальними зажимами. Якщо система блискавкозахисту розташована на самому об'єкті, що підлягає захисту, то мінімальна кількість струмовідводів дорівнює двом. Струмовідводи, які прокладаються по зовнішніх стінах, слід розміщувати не ближче 3 м від входів і в місцях недоступних для дотику людей. Наступним елементом схеми блискавкозахисту є заземлення, яке електрично пов'язане з землею для стоку небезпечного струму блискавки. Заземлення блискавкозахисту складається з штучних вертикальних і горизонтальних заземлювачів або природних — це можуть бути залізобетонні конструкції будівель, металеві трубопроводи або елементи будівель, які проводять струм. Однак на практиці використовують штучні заземлювачі — найчастіше це сталеві стрижні з оцинкованим або мідним покриттям, розташовані в грунті вертикально або горизонтально. Основна вимога тут — перетин заземлювачів зі сталі повинен бути не менше 100 мм². Наприклад, для споруд III рівня безпеки, заземлювач блискавкозахисту повинен складатися мінімум з двох вертикальних електродів (стрижнів) довжиною не менше 3 м, об'єднаних горизонтальним електродом і відстанню між ними не менше 3 м. Заземлювачі повинні виготовлятися зі стійких матеріалів, ефективно працювати в різних умовах вологості, кислотності та засоленості грунтів.

Для того щоб організувати надійну систему захисту від блискавок, необхідно розробити досконалий проект, який повинен враховувати вимоги пожежної безпеки, особливості архітектури будівлі та влаштування інженерних систем. Головне, що слід пам'ятати при організації блискавкозахисту: таку послугу надають лише компанії, які мають відповідні ліцензії, допуски та сертифікати. Найкраще, коли блискавкозахист закладається і розраховується безпосередньо на стадії проектування за участю архітектора.

kak-zashchitit-sebya-i-blizkih-ot-udarov-molnii4

Побудовані останніми роками заміські будинки, котеджі та промислові будівлі в основному не мають ні зовнішніх і ні внутрішніх пристроїв захисту від грози. Це пояснюється тим, що з урахуванням малої ймовірності удару блискавки і значної вартості захісних робіт, люди ставляться до захисту від блискавки філософськи. Більшість власників вважає, що блискавкозахист — це додатковий аксесуар, на якому можна заощадити. Разом з тим, з матеріальної точки зору вартість системи незрівняна з рівнем збитків, який здатна завдати блискавка — не кажучи вже про небезпеку для здоров'я і життя людей. Напрошується таке порівняння: якщо в авто не пристібатися ременем безпеки — мовляв, пронесе, — то коли-небудь може й не пронести. Безпека, як це відомо, не може бути дешевою або дорогою — вона або є, або її немає.

Зворотний дзвінок

Залиште свою контактну інформацію, і ми зв'яжемося з вами протягом 10 хвилин.

Спасибо за вашу заявку!

Наш менеджер свяжется с вами в течение 10 минут и ответит на ваши вопросы, а также поможет оформить заказ

Каталог товарів